İçeriğe geç
Son DakikaLoL 26.22 Yama Değişiklikleri: Yükselenler ve Düşenler

LoL 26.22 Yama Değişiklikleri: Yükselenler ve Düşenler

LoL 26.22 yama değişiklikleri veride: 500+ maçlılar arasında Samira yükseliyor, Jinx geriliyor. GamerPapers TR verisiyle yükselen ve düşenler.

7 dk okuma

Jinx'in League of Legends resmi splash görseli
İçindekiler11 bölüm

LoL 26.22 yama değişiklikleri sonrası GamerPapers TR verisinde 500+ maçlı en çok yükselen şampiyon alt koridor (adc) rolünde Samira. S kademeden S+'ya geçti, kazanma oranı +4,6 puan değişti (%54,7, 506 maç). 500+ maçlı en sert düşüş Jinx'de: S+'dan A'ya, -4,0 puan (880 maç).

Bu yazıda 26.21 ile 26.22 arasındaki farka bakıyoruz. Listenin başındaki bazı isimler 200-499 maç bandında; onları tabloda uyarıyla bırakıp yorumu 500+ maçlılara ayırdık. Rol rol tam liste için LoL 26.22 tier list yazımızda göz atabilirsin.

LoL 26.22 yama değişiklikleri: en çok yükselenler

Liste kazanma oranındaki artışa göre sıralı. Kademe sütunu önceki ve şimdiki kademeyi, maç sütunu iki yamadaki maç sayısını gösteriyor.

ŞampiyonRolKademeKazanmaFarkSeçilmeYasaklanmaMaç
Xerath (az maç, temkinli bak)Orta koridorS → S+%60,5+7,7 puan%3,5%5,53.020 → 210
Irelia (az maç, temkinli bak)Orta koridorB → S%54,5+7,4 puan%4,3%11,64.269 → 257
Lissandra (az maç, temkinli bak)Orta koridorA → S+%56,0+5,4 puan%5,9%5,05.232 → 348
Twitch (az maç, temkinli bak)Alt koridor (ADC)S → S%55,6+5,1 puan%7,2%5,36.654 → 428
SamiraAlt koridor (ADC)S → S+%54,7+4,6 puan%8,6%30,37.711 → 506
Fiora (az maç, temkinli bak)Üst koridorA → S%53,0+4,4 puan%5,3%5,95.000 → 311
Diana (az maç, temkinli bak)OrmanS → S+%56,0+4,4 puan%4,7%8,64.349 → 275
Lux (az maç, temkinli bak)Orta koridorS → S%56,1+4,3 puan%3,5%7,83.485 → 205
Pyke (az maç, temkinli bak)DestekA → A%51,4+4,2 puan%6,6%9,36.442 → 391
Yuumi (az maç, temkinli bak)DestekA → S%52,6+3,8 puan%7,8%6,36.726 → 462

GamerPapers verisi: 26.22 yaması, TR sunucusu, 5.918 dereceli maç

Samira League of Legends yükleme ekranı görseli

Samira: 500+ maçlı yükselenlerin başında

Samira alt koridorda S kademeden S+'ya çıktı. Kazanma oranı 4,6 puan artarak %54,7'ye yükseldi (506 maç). 26.21'de 7.711 maçlık daha geniş bir örneklemde duruyordu. Riot'un 26.22 notlarında Samira için Sihirdar Vadisi değişikliği yok. Bu yüzden yükselişi bir yama değişikliğine bağlamıyoruz.

Listenin üstündeki Xerath orta koridor (210 maç), Irelia orta koridor (257 maç), Lissandra (348 maç) ve Twitch (428 maç) daha büyük farklar gösteriyor ama hepsi 500 maçın altında. Bu yüzden onları yalnızca tabloda bırakıyoruz.

LoL 26.22 yama değişiklikleri: en çok düşenler

ŞampiyonRolKademeKazanmaFarkSeçilmeYasaklanmaMaç
Kassadin (az maç, temkinli bak)Orta koridorA → C%43,7-7,5 puan%3,8%1,62.637 → 222
Xerath (az maç, temkinli bak)DestekS → C%45,9-6,9 puan%3,5%5,53.317 → 209
Wukong (az maç, temkinli bak)OrmanA → C%46,9-5,7 puan%3,8%1,53.327 → 222
Tahm Kench (az maç, temkinli bak)DestekS → C%44,9-5,0 puan%5,1%12,45.349 → 301
Irelia (az maç, temkinli bak)Üst koridorA → C%44,8-5,0 puan%4,3%11,63.950 → 257
Veigar (az maç, temkinli bak)Orta koridorA → C%46,5-4,5 puan%5,1%1,65.315 → 299
Viktor (az maç, temkinli bak)Orta koridorA → B%46,8-4,2 puan%3,9%4,33.012 → 231
Kalista (az maç, temkinli bak)Alt koridor (ADC)A → C%47,8-4,2 puan%3,8%2,43.070 → 224
JinxAlt koridor (ADC)S+ → A%48,3-4,0 puan%14,9%4,014.274 → 880
Blitzcrank (az maç, temkinli bak)DestekS → B%46,4-3,8 puan%7,8%10,17.221 → 463
Jinx League of Legends yükleme ekranı görseli

Jinx: 500+ maçlı düşenlerin başında

Jinx alt koridorda S+'dan A'ya indi. Kazanma oranı 3,96 puan düşerek %48,3'e geriledi (880 maç). 26.21 notlarında Jinx zayıflatılmıştı; 26.22 notlarında ise Sihirdar Vadisi için yeni bir Jinx maddesi yok. Düşüşün tek nedenini bu veri ayırmıyor.

Kassadin, destek Xerath, Wukong, Tahm Kench ve üst koridor Irelia listenin üstünde daha sert düşüşler gösteriyor. Hepsinin 26.22 maç sayısı 500'ün altında.

Yasuo League of Legends yükleme ekranı görseli

Riot'un değiştirdiği şampiyonlar veride nerede?

Aşağıdaki tabloda 26.22 notlarında Sihirdar Vadisi değişikliği alan şampiyonlar var. Her şampiyon için en çok oynandığı rol gösterildi. Listede en az 200 maçı olmayanlar yok.

ŞampiyonRol26.22 notuKademeKazanmaFarkMaç
Kayle (az maç, temkinli bak)Üst koridorGüçlendirmeS → A%52,1-0,6 puan211
Naafiri (az maç, temkinli bak)OrmanGüçlendirmeB → B%47,8-1,9 puan247
Viktor (az maç, temkinli bak)Orta koridorGüçlendirmeA → B%46,8-4,2 puan231
Locke (az maç, temkinli bak)Orta koridorZayıflatmaS → B%46,6-3,1 puan298
ThreshDestekZayıflatmaS+ → S%51,1+0,1 puan665
YasuoOrta koridorZayıflatmaS+ → S%48,8-1,4 puan965
Mel (az maç, temkinli bak)Orta koridorKapsamlı ayarB → B%49,0+2,1 puan204

Yasuo'nun Q hasar oranı toplam saldırı gücünün %105'inden %100'üne indi. Bu örneklemde Yasuo orta koridorda S kademede, %48,8 kazanma oranı ve 965 maçla duruyor; önceki yamaya göre fark -1,3 puan. Thresh destekte 665 maçta %51,1 ile S kademede, fark neredeyse yatay. Naafiri ormanda 247 maçla 500'ün altında.

Veri ve yöntem

Karışık örneklem: GamerPapers'ın topladığı TR ve EUW Challenger/Grandmaster oyuncularının dereceli maçları ile sitede profili açılan oyuncuların maçları (her kademe). Sunucunun rastgele bir örneklemi ya da profesyonel maç verisi değildir.

Bu yazıdaki sayılar 5.918 dereceli maçtan geliyor (tek/çift kuyruğu). Listelerde en az 200 maçı olan şampiyon ve rol eşleşmeleri var. 500 maçın altındakileri tabloda "az maç, temkinli bak" notuyla gösterdik. Onları başlıkta ya da girişte öne çıkarmadık.

Yasaklanma oranı rol bazlı değil, şampiyon genelidir: yasaklar roller belli olmadan yapılır, bu yüzden bir şampiyonun her rol satırında aynı değer görünür.

Önceki yamayla yapılan karşılaştırmalar 26.21'e göre. O yamanın TR örneklemi 93.280 maçtı; 26.22 örneklemi henüz daha küçük. Oyun istemcisinde bu yama 16.22 olarak görünüyor; Riot'un resmi adı 26.22. Yükselen ve düşenlerin 26.22 maç sayıları çoğu satırda 200-500 arasında. 26.21 örneklemi çok daha büyüktü; farklar oynak olabilir.

Tüm şampiyonların güncel tablosu için GamerPapers LoL istatistik sayfasına bakabilirsin. Yama değişikliklerinin kaynağı Riot Games 26.22 yama notları. Kısa bir özet için 26.22 yama notları haberimize de göz atabilirsin.

Son güncelleme: 6 Kasım 2026, 18:04 TSİ (verinin hesaplandığı an). Örneklem: 5.918 dereceli maç.

Sıkça Sorulan Sorular

LoL 26.22'de en çok yükselen şampiyon hangisi?

500+ maçlılar arasında alt koridorda Samira. S'den S+'ya çıktı ve kazanma oranı 4,6 puan arttı. Listenin tepesindeki daha büyük farklar 500 maçın altında.

26.22'de en çok düşen şampiyon hangisi?

500+ maçlılar arasında alt koridorda Jinx. S+'dan A'ya indi, kazanma oranı 4,0 puan düştü.

Yasuo bu yamada zayıfladı mı?

Evet. Riot 26.22'de Yasuo'nun Q hasar oranını %105'ten %100'e çekti. Bu örneklemde orta koridorda kazanma oranı 1,3 puan geriledi.

Bu farklar neden temkinli okunmalı?

26.21'in TR örneklemi 93.280 maçtı, 26.22'ninki 5.918. Yeni yama henüz daha küçük; küçük satırlar farkı büyütebilir.

GamerPapers, Riot Games tarafından desteklenmez ve Riot Games'in ya da League of Legends'ın üretiminde veya yönetiminde yer alan kişilerin görüşlerini yansıtmaz. League of Legends ve Riot Games, Riot Games, Inc.'in ticari markalarıdır.

Sıkça sorulan sorular

Bu yazıda yanıtlanan sorular

Kaynaklar

Bu yazıda atıf yapılan dış bağlantılar

  1. 01Riot Games 26.22 yama notlarıleagueoflegends.com (yeni sekmede açılır)

Bülten

Haftanın en önemli oyun haberleri, cuma sabahı e-postanda

Her cuma tek e-posta: haftanın en çok okunanları ve yeni yazılar. Spam yok, istediğin an çık.

Yazar

FireGhost

@alikemal1.096 yazı

LoL, TFT ve VALORANT sever bir oyun sever ve oyuncu. Mobil platformlarda ise tam bir Clash of clans hastası.

İlgili yazılar

Tüm LoL

Yorumlar