İçeriğe geç
Son DakikaLoL 26.22 Tier List: Rol Rol Öne Çıkan Şampiyonlar

LoL 26.22 Tier List: Rol Rol Öne Çıkan Şampiyonlar

LoL 26.22 tier list: GamerPapers TR verisinde 5.918 maçla rol rol ilk 5 şampiyon, kazanma ve yasaklanma oranları, rün ve eşya önerileri.

8 dk okuma

Samira'nın League of Legends resmi splash görseli

Kısaca

Yapay zekâ özeti
  1. LoL 26.22 GamerPapers TR verisi 5.918 dereceli maçı kapsıyor ve 26.21'deki 93.280 maçlık örnekleme göre erken bir kesit niteliğinde.

  2. 500+ maçlı şampiyonlar arasında en yüksek kazanma oranı alt koridorda Samira'nın %54,7'lik oranıyla gelirken üst koridorda Darius, ormanda Viego, orta koridorda Katarina ve destekte Lulu öne çıkıyor.

  3. 500 maçın altındaki şampiyonların sonuçları temkinli değerlendirilirken öne çıkan 500+ maçlı isimler arasında Warwick, Zed, Miss Fortune, Caitlyn ve Nautilus da yer alıyor.

İçindekiler18 bölüm

LoL 26.22 tier list için GamerPapers TR verisine baktık. 500+ maçlı şampiyonlar arasında en yüksek kazanma oranı Samira'da: alt koridor (ADC) rolünde %54,7, 506 maç.

Örneklem 5.918 dereceli maç; 26.21'in TR örneklemi 93.280 maçtı, yani bu set erken bir kesit. Aşağıda her rolün ilk beşini ve 500+ maçlı öne çıkan isimlerin rün ile eşyalarını bulacaksın. Önceki kesit için 26.21 tier list yazımıza bakabilirsin.

LoL 26.22 tier list: rol rol ilk 5

Kademeler S+ ile D arasında. Sıralama GamerPapers istatistik sayfasındaki puana göre yapıldı. Tabloda kazanma, seçilme ve yasaklanma oranı ile maç sayısı var. 500 maçın altındaki satırlar uyarı notu taşıyor.

ŞampiyonRolKademeKazanmaSeçilmeYasaklanmaMaç
DariusÜst koridorS+%51,4%10,6%20,6627
Garen (az maç, temkinli bak)Üst koridorS+%53,8%7,4%5,5439
Teemo (az maç, temkinli bak)Üst koridorS%51,6%8,1%22,3481
Mordekaiser (az maç, temkinli bak)Üst koridorS%51,3%8,0%18,0472
Yone (az maç, temkinli bak)Üst koridorS%52,6%6,7%9,1397
Diana (az maç, temkinli bak)OrmanS+%56,0%4,7%8,6275
ViegoOrmanS%52,8%11,1%12,5654
WarwickOrmanS%51,2%9,5%17,9564
Talon (az maç, temkinli bak)OrmanS%51,9%6,8%13,2403
Graves (az maç, temkinli bak)OrmanA%51,4%6,5%6,3383
Xerath (az maç, temkinli bak)Orta koridorS+%60,5%3,5%5,5210
Lissandra (az maç, temkinli bak)Orta koridorS+%56,0%5,9%5,0348
KatarinaOrta koridorS%51,4%11,1%23,2659
Lux (az maç, temkinli bak)Orta koridorS%56,1%3,5%7,8205
ZedOrta koridorS%49,0%12,4%40,5736
SamiraAlt koridor (ADC)S+%54,7%8,6%30,3506
Miss FortuneAlt koridor (ADC)S%53,7%15,7%4,0928
Twitch (az maç, temkinli bak)Alt koridor (ADC)S%55,6%7,2%5,3428
CaitlynAlt koridor (ADC)S%50,0%18,4%27,11.092
Vayne (az maç, temkinli bak)Alt koridor (ADC)A%52,2%6,2%4,0370
LuluDestekS+%52,4%10,5%11,5624
Morgana (az maç, temkinli bak)DestekS+%50,8%7,6%32,8449
Yuumi (az maç, temkinli bak)DestekS%52,6%7,8%6,3462
Braum (az maç, temkinli bak)DestekS%54,5%3,9%3,8231
NautilusDestekS%49,8%11,0%19,7653

GamerPapers verisi: 26.22 yaması, TR sunucusu, 5.918 dereceli maç

Not: Yasaklanma oranı şampiyon geneli. Bir şampiyon iki rolde listedeyse iki satırda da aynı değer görünür.

Üst koridor: Darius 500+ maçla önde

İlk beşte 500+ maçlı isimler: Darius (S+, %51,4, 627 maç). Garen, Teemo, Mordekaiser, Yone listede var ama 500 maçın altında; bu yüzden onu yalnızca tabloda gösteriyoruz.

Darius: üst koridor

Darius League of Legends yükleme ekranı görseli

Darius, üst koridor rolünde S+ kademede. GamerPapers TR verisinde 627 maçta kazanma oranı %51,4. Seçilme oranı %10,6. Yasaklanma oranı %20,6; bu değer şampiyon geneli, role özel değil. Önceki yama 26.21'de S kademedeydi. Kazanma oranı farkı +2,7 puan. Ortalama KDA 1,73.

50 maçı geçen eşleşmelerin hiçbirinde Darius için kazanma oranı %50'nin altına inmiyor. Bu yüzden belirgin bir "en zor rakip" yazmıyoruz.

Orman: Viego öne çıkıyor

İlk beşte 500+ maçlı isimler: Viego (S, %52,8, 654 maç), Warwick (S, %51,2, 564 maç). Diana, Talon, Graves listede var ama 500 maçın altında; bu yüzden onu yalnızca tabloda gösteriyoruz.

Viego: orman

Viego League of Legends yükleme ekranı görseli

Viego, orman rolünde S kademede. GamerPapers TR verisinde 654 maçta kazanma oranı %52,8. Seçilme oranı %11,1. Yasaklanma oranı %12,5; bu değer şampiyon geneli, role özel değil. Önceki yama 26.21'de S kademedeydi. Kazanma oranı farkı +3,2 puan. Ortalama KDA 2,49.

50 maçı geçen eşleşmelerin hiçbirinde Viego için kazanma oranı %50'nin altına inmiyor. Bu yüzden belirgin bir "en zor rakip" yazmıyoruz.

Orta koridor: Katarina ve Zed

İlk beşte 500+ maçlı isimler: Katarina (S, %51,4, 659 maç), Zed (S, %49,0, 736 maç). Xerath, Lissandra, Lux listede var ama 500 maçın altında; bu yüzden onu yalnızca tabloda gösteriyoruz.

Katarina: orta koridor

Katarina League of Legends yükleme ekranı görseli

Katarina, orta koridor rolünde S kademede. GamerPapers TR verisinde 659 maçta kazanma oranı %51,4. Seçilme oranı %11,1. Yasaklanma oranı %23,2; bu değer şampiyon geneli, role özel değil. Önceki yama 26.21'de S+ kademedeydi. Kazanma oranı farkı +2,1 puan. Ortalama KDA 2,19.

En çok zorlandığı rakipler (50+ maç): Yasuo (52 maç, %38,5).

Alt koridor: Samira kazanma oranında önde

İlk beşte 500+ maçlı isimler: Samira (S+, %54,7, 506 maç), Miss Fortune (S, %53,7, 928 maç), Caitlyn (S, %50,0, 1.092 maç). Twitch, Vayne listede var ama 500 maçın altında; bu yüzden onu yalnızca tabloda gösteriyoruz.

Samira: alt koridor (ADC)

Samira League of Legends yükleme ekranı görseli

Samira, alt koridor (ADC) rolünde S+ kademede. GamerPapers TR verisinde 506 maçta kazanma oranı %54,7. Seçilme oranı %8,6. Yasaklanma oranı %30,3; bu değer şampiyon geneli, role özel değil. Önceki yama 26.21'de S kademedeydi. Kazanma oranı farkı +4,6 puan. Ortalama KDA 2,17.

50 maçı geçen eşleşmelerin hiçbirinde Samira için kazanma oranı %50'nin altına inmiyor. Bu yüzden belirgin bir "en zor rakip" yazmıyoruz.

Destek: Lulu S+ kademede

İlk beşte 500+ maçlı isimler: Lulu (S+, %52,4, 624 maç), Nautilus (S, %49,8, 653 maç). Morgana, Yuumi, Braum listede var ama 500 maçın altında; bu yüzden onu yalnızca tabloda gösteriyoruz.

Lulu: destek

Lulu League of Legends yükleme ekranı görseli

Lulu, destek rolünde S+ kademede. GamerPapers TR verisinde 624 maçta kazanma oranı %52,4. Seçilme oranı %10,5. Yasaklanma oranı %11,5; bu değer şampiyon geneli, role özel değil. Önceki yama 26.21'de S kademedeydi. Kazanma oranı farkı +2,1 puan. Ortalama KDA 3,07.

50 maçı geçen eşleşmelerin hiçbirinde Lulu için kazanma oranı %50'nin altına inmiyor. Bu yüzden belirgin bir "en zor rakip" yazmıyoruz.

26.22 yama notlarından öne çıkanlar

Riot'un resmi 26.22 notlarında Corki, Kayle, Maokai, Naafiri, Rumble, Shen, Smolder, Viktor, Zaahen ve Aurelion Sol güçlendi. Locke, Thresh ve Yasuo zayıfladı. Mel orta ölçekli bir oynanış güncellemesi aldı; W artık gelen yetenekleri yansıtmıyor, mermileri yok edip karşılık veriyor. Nişancılarda Doran'ın Yayı'nın saldırı gücü 8'den 7'ye indi.

Bu değişikliklerin verideki yerini yükselenler ve düşenler yazısında ayrıca ele alıyoruz. Bir not ile bir kazanç aynı yönde olsa bile tek nedenin o olduğunu söylemiyoruz.

Veri ve yöntem

Karışık örneklem: GamerPapers'ın topladığı TR ve EUW Challenger/Grandmaster oyuncularının dereceli maçları ile sitede profili açılan oyuncuların maçları (her kademe). Sunucunun rastgele bir örneklemi ya da profesyonel maç verisi değildir.

Bu yazıdaki sayılar 5.918 dereceli maçtan geliyor (tek/çift kuyruğu). Listelerde en az 200 maçı olan şampiyon ve rol eşleşmeleri var. 500 maçın altındakileri tabloda "az maç, temkinli bak" notuyla gösterdik. Onları başlıkta ya da girişte öne çıkarmadık.

Yasaklanma oranı rol bazlı değil, şampiyon genelidir: yasaklar roller belli olmadan yapılır, bu yüzden bir şampiyonun her rol satırında aynı değer görünür.

Önceki yamayla yapılan karşılaştırmalar 26.21'e göre. O yamanın TR örneklemi 93.280 maçtı; 26.22 örneklemi henüz daha küçük. Oyun istemcisinde bu yama 16.22 olarak görünüyor; Riot'un resmi adı 26.22.

Tüm şampiyonların güncel tablosu için GamerPapers LoL istatistik sayfasına bakabilirsin. Yama değişikliklerinin kaynağı Riot Games 26.22 yama notları. Kısa bir özet için 26.22 yama notları haberimize de göz atabilirsin.

Son güncelleme: 6 Kasım 2026, 18:04 TSİ (verinin hesaplandığı an). Örneklem: 5.918 dereceli maç.

Sıkça Sorulan Sorular

LoL 26.22'de en yüksek kazanma oranı hangi şampiyonda?

GamerPapers TR verisinde 500+ maçlı şampiyonlar arasında Samira önde: alt koridor (ADC) rolünde 506 maçta %54,7.

26.22 ve 16.22 aynı yama mı?

Evet. Riot resmi notlarda yamayı 26.22 diye adlandırıyor. Oyun istemcisi ve Data Dragon aynı yamayı 16.22 olarak gösteriyor.

Neden bazı S+ şampiyonlar öne çıkarılmıyor?

Başlıkta ve girişte yalnızca 500+ maçlı şampiyonları öne çıkarıyoruz. 200-499 maçlı isimler tabloda "az maç, temkinli bak" notuyla duruyor.

Yasaklanma oranı neden iki rolde aynı?

Yasaklar roller belli olmadan yapılıyor. Bu yüzden yasaklanma oranı şampiyon geneli ve her rol satırında aynı değer görünüyor.

GamerPapers, Riot Games tarafından desteklenmez ve Riot Games'in ya da League of Legends'ın üretiminde veya yönetiminde yer alan kişilerin görüşlerini yansıtmaz. League of Legends ve Riot Games, Riot Games, Inc.'in ticari markalarıdır.

Sıkça sorulan sorular

Bu yazıda yanıtlanan sorular

Kaynaklar

Bu yazıda atıf yapılan dış bağlantılar

  1. 01Riot Games 26.22 yama notlarıleagueoflegends.com (yeni sekmede açılır)

Bülten

Haftanın en önemli oyun haberleri, cuma sabahı e-postanda

Her cuma tek e-posta: haftanın en çok okunanları ve yeni yazılar. Spam yok, istediğin an çık.

Yazar

FireGhost

@alikemal1.096 yazı

LoL, TFT ve VALORANT sever bir oyun sever ve oyuncu. Mobil platformlarda ise tam bir Clash of clans hastası.

İlgili yazılar

Tüm LoL

Yorumlar