TR KR LoL Meta Farkı: 26.21'de Ayrışan Şampiyonlar
TR KR LoL meta farkı 26.21: Dr. Mundo TR'de, Vayne KR'de daha çok kazanıyor. GamerPapers verisiyle 28.931 TR ve 35.125 KR maçlık karşılaştırma.
9 dk okuma

Kısaca
Yapay zekâ özeti26.21 yamasında TR-KR meta farkının en belirgin örneği Dr. Mundo oldu; üst koridorda TR’de %53,5, KR’de %47,9 kazanarak 5,7 puan fark yarattı.
TR’de daha başarılı görünen diğer önemli şampiyonlar Kog’Maw (+5,6 puan), Viktor (+4,6 puan) ve Diana (+4,2 puan) olurken, bu şampiyonların bazıları TR’de daha yüksek seçilme oranına sahipti.
Teemo orman, Veigar destek ve Shen destek gibi ilk sıralardaki sonuçlar 500 maçın altında kaldığı için temkinli değerlendirilirken, genel karşılaştırma iki sunucuda en az 200 maçı bulunan 214 rol-şampiyon eşleşmesine dayanıyor.
İçindekiler12 bölüm
TR KR LoL meta farkı 26.21'de en net Dr. Mundo'da görülüyor. Üst koridorda TR'de %53,6 (887 maç), KR'de %47,9 (1.045 maç) kazanıyor. KR lehine en büyük fark Vayne'de: TR'de %46,9, KR'de %54,6.
Bu yazıda iki sunucuda da en az 200 maçı olan 214 şampiyon ve rol eşleşmesini karşılaştırdık. Fark sütunu TR eksi KR kazanma oranını gösteriyor. Tek sunucunun rol rol listesi için LoL 26.21 tier list yazımıza bakabilirsin.
TR KR LoL meta farkı: TR'de daha iyi olanlar
Tablo kazanma oranı farkına göre sıralı. İki sunucudan birinde 500 maçın altında kalan satırlar uyarı notu taşıyor.
| Şampiyon | Rol | Kademe (TR / KR) | Kazanma (TR / KR) | Fark | Seçilme (TR / KR) | Yasaklanma (TR / KR) | Maç (TR / KR) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Teemo (az maç, temkinli bak) | Orman | S+ / C | %58,7 / %45,3 | +13,3 puan | %0,9 / %0,6 | %22,7 / %8,8 | 254 / 214 |
| Veigar (az maç, temkinli bak) | Destek | B / D | %51,8 / %39,1 | +12,8 puan | %0,8 / %0,6 | %1,2 / %0,4 | 220 / 215 |
| Shen (az maç, temkinli bak) | Destek | A / C | %55,9 / %45,2 | +10,7 puan | %0,7 / %1,0 | %0,5 / %0,3 | 202 / 365 |
| Aatrox (az maç, temkinli bak) | Orman | A / C | %53,6 / %45,6 | +8,0 puan | %0,9 / %0,7 | %6,6 / %3,4 | 276 / 241 |
| Taric (az maç, temkinli bak) | Destek | S+ / A | %59,9 / %52,0 | +7,9 puan | %1,1 / %0,9 | %0,2 / %0,1 | 304 / 302 |
| Naafiri (az maç, temkinli bak) | Orta koridor | C / D | %46,9 / %40,8 | +6,0 puan | %0,8 / %0,7 | %6,2 / %10,1 | 224 / 235 |
| Malphite (az maç, temkinli bak) | Orta koridor | S+ / B | %55,5 / %49,6 | +5,9 puan | %1,1 / %1,0 | %22,4 / %15,2 | 310 / 349 |
| Maokai (az maç, temkinli bak) | Destek | A / B | %52,8 / %46,9 | +5,9 puan | %1,2 / %1,9 | %0,1 / %0,2 | 352 / 684 |
| Dr. Mundo | Üst koridor | S / B | %53,5 / %47,9 | +5,7 puan | %3,1 / %3,0 | %2,5 / %0,5 | 887 / 1.045 |
| Kog'Maw | Alt koridor (ADC) | S+ / B | %57,8 / %52,2 | +5,6 puan | %2,4 / %2,3 | %0,7 / %0,7 | 695 / 810 |
| Akshan (az maç, temkinli bak) | Orta koridor | B / C | %50,9 / %46,2 | +4,7 puan | %1,3 / %1,5 | %0,6 / %0,7 | 389 / 519 |
| Viktor | Orta koridor | A / A | %52,4 / %47,8 | +4,6 puan | %3,5 / %7,2 | %4,3 / %12,4 | 997 / 2.547 |
| Diana | Orman | A / C | %51,2 / %47,1 | +4,2 puan | %4,9 / %2,2 | %8,5 / %1,7 | 1.404 / 765 |
| Renata Glasc (az maç, temkinli bak) | Destek | A / A | %54,4 / %50,3 | +4,1 puan | %1,2 / %1,9 | %0,2 / %0,4 | 340 / 656 |
| Aurelion Sol (az maç, temkinli bak) | Orta koridor | A / B | %52,5 / %48,4 | +4,1 puan | %1,3 / %1,1 | %0,3 / %0,2 | 366 / 399 |
GamerPapers verisi: 26.21 yaması, sunucu başına dereceli maç: TR 28.931, KR 35.125
İlk sıralardaki Teemo orman, Veigar destek ve Shen destek iki sunucuda da 500 maçın altında. Farkları büyük görünse de bu satırları öne çıkarmıyoruz.
Dr. Mundo: üst koridorda 5,7 puanlık fark

Dr. Mundo, üst koridor rolünde S kademede. GamerPapers TR verisinde 887 maçta kazanma oranı %53,5. Seçilme oranı %3,1. Yasaklanma oranı %2,5; bu değer şampiyon geneli, role özel değil. Önceki yama 26.20'de A kademedeydi. Kazanma oranı farkı 0,0 puan. Ortalama KDA 1,91.
50 maçı geçen eşleşmelerde Dr. Mundo en iyi sonucu Darius (55 maç, %58,2), Malphite (77 maç, %57,1) karşısında alıyor. 50 maçı geçen eşleşmelerin hiçbirinde Dr. Mundo için kazanma oranı %50'nin altına inmiyor. Bu yüzden belirgin bir "en zor rakip" yazmıyoruz.
- Rün: Azim (Hortlağın Pençesi, Tahrip, İkinci Şans, Aşırı Büyüme) + İlham (Sihirli Pabuçlar, Hızını Al). Bu sayfa 537 maçta kullanılmış, kazanma oranı %55,5.
- Sık alınan eşyalar: Çelikyürek (%91,3 maçta, kazanma %55,3), Warmog'un Zırhı (%67,4 maçta, kazanma %56,4), Ruh Gömleği (%36,5 maçta, kazanma %55,6).
- Çizme: Çelik Kaplamalı Çizme (%40,1 maçta).
- Sihirdar büyüleri: Hayalet + Işınlan (%49,3 maçta).
- Yetenek önceliği: Q-E-W (zaman çizelgesi olan 134 maçın %56,7 kadarında).
KR'de Dr. Mundo B kademede. Seçilme oranı iki sunucuda da %3 civarında: TR'de %3,1, KR'de %3,0. Yani fark seçilmeden değil, kazanma oranından geliyor.
Kog'Maw, Viktor ve Diana
Kog'Maw alt koridorda TR'de S+, KR'de B kademede (695 ve 810 maç, +5,6 puan). Viktor orta koridorda TR'de %52,4, KR'de %47,8 kazanıyor (+4,6 puan). Ama KR'de çok daha sık seçiliyor: %7,3'e karşı TR'de %3,5. Riot bu yamada Viktor'u zayıflattı; bu değişiklik iki sunucu için de geçerli.

Diana ormanda TR'de A, KR'de C kademede (1.404 ve 765 maç, +4,2 puan). TR'de seçilme oranı da daha yüksek: %4,9'a karşı %2,2.
KR'de daha iyi olanlar
| Şampiyon | Rol | Kademe (TR / KR) | Kazanma (TR / KR) | Fark | Seçilme (TR / KR) | Yasaklanma (TR / KR) | Maç (TR / KR) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rumble (az maç, temkinli bak) | Üst koridor | D / A | %40,4 / %50,9 | -10,5 puan | %0,9 / %2,2 | %0,2 / %1,8 | 270 / 762 |
| Udyr (az maç, temkinli bak) | Orman | D / S | %45,2 / %55,6 | -10,4 puan | %0,8 / %0,7 | %0,1 / %0,2 | 230 / 257 |
| Karthus (az maç, temkinli bak) | Orman | C / S | %47,0 / %55,4 | -8,3 puan | %1,5 / %1,4 | %0,4 / %1,7 | 423 / 486 |
| Vayne | Alt koridor (ADC) | B / A | %46,9 / %54,6 | -7,7 puan | %5,9 / %1,5 | %4,9 / %2,8 | 1.710 / 509 |
| Qiyana (az maç, temkinli bak) | Orta koridor | C / S | %45,3 / %52,6 | -7,3 puan | %1,7 / %1,9 | %14,2 / %18,0 | 488 / 660 |
| Nidalee (az maç, temkinli bak) | Orman | D / S+ | %45,3 / %52,5 | -7,2 puan | %0,9 / %6,2 | %0,1 / %10,8 | 245 / 2.190 |
| Azir (az maç, temkinli bak) | Orta koridor | D / B | %43,2 / %50,1 | -7,0 puan | %0,9 / %2,2 | %0,3 / %0,2 | 271 / 764 |
| Darius (az maç, temkinli bak) | Orman | C / A | %46,4 / %53,1 | -6,7 puan | %1,0 / %0,6 | %20,0 / %9,4 | 302 / 211 |
| Zac | Orman | B / S+ | %48,3 / %54,9 | -6,6 puan | %1,8 / %2,8 | %0,6 / %0,8 | 509 / 999 |
| Warwick (az maç, temkinli bak) | Üst koridor | B / S | %47,8 / %54,1 | -6,3 puan | %1,4 / %1,6 | %17,8 / %1,1 | 400 / 573 |
| Singed (az maç, temkinli bak) | Üst koridor | C / A | %43,9 / %50,1 | -6,2 puan | %1,3 / %2,3 | %0,3 / %0,7 | 369 / 796 |
| Zoe | Orta koridor | C / S | %46,5 / %52,7 | -6,2 puan | %2,1 / %3,4 | %1,0 / %6,0 | 604 / 1.192 |
| Twisted Fate (az maç, temkinli bak) | Orta koridor | B / S+ | %48,0 / %54,0 | -6,1 puan | %1,5 / %8,2 | %0,1 / %4,4 | 442 / 2.896 |
| Taliyah (az maç, temkinli bak) | Orman | C / S | %47,7 / %53,7 | -6,0 puan | %0,8 / %3,3 | %0,4 / %1,1 | 239 / 1.153 |
| Quinn (az maç, temkinli bak) | Üst koridor | C / A | %46,7 / %52,5 | -5,8 puan | %1,1 / %0,8 | %0,6 / %0,3 | 304 / 263 |

Vayne: TR'de çok seçiliyor, KR'de daha çok kazanıyor
Vayne alt koridorda TR'de 1.710 maçta %46,9, KR'de 509 maçta %54,6 kazanıyor (-7,7 puan). Seçilme oranında tablo tersine dönüyor: TR'de %5,9, KR'de %1,5. Daha çok seçilen bir şampiyonda kazanma oranının düşmesi sık görülen bir durum; ama bu veri nedenini ayırmıyor.
Zac ormanda TR'de B, KR'de S+ kademede (509 ve 999 maç, -6,6 puan). Zoe orta koridorda TR'de C, KR'de S kademede (604 ve 1.192 maç, -6,2 puan).

Seçilme oranında büyük ayrışmalar
Bazı şampiyonlar KR'de çok daha popüler. Twisted Fate orta koridorda KR'de %8,2 seçilme oranıyla oynanıyor, TR'de %1,5. Nidalee ormanda KR'de %6,2, TR'de %0,9. İki şampiyonun TR maç sayısı da 500'ün altında (442 ve 245). Bu yüzden kazanma oranı farklarını temkinli okumak gerekiyor.
Ters yönde Diana ve Vayne TR'de daha popüler. Yasaklanma oranlarında da farklar var: Warwick TR'de %17,8, KR'de %1,1 oranında yasaklanıyor. Yasaklanma oranı her iki sunucuda da şampiyon geneli.
Veri ve yöntem
Karışık örneklem: GamerPapers'ın topladığı TR ve EUW Challenger/Grandmaster oyuncularının dereceli maçları ile sitede profili açılan oyuncuların maçları (her kademe). Sunucunun rastgele bir örneklemi ya da profesyonel maç verisi değildir.
Bu yazıdaki sayılar 64.056 dereceli maçtan geliyor (tek/çift kuyruğu). Listelerde en az 200 maçı olan şampiyon ve rol eşleşmeleri var. 500 maçın altındakileri tabloda "az maç, temkinli bak" notuyla gösterdik. Onları başlıkta ya da girişte öne çıkarmadık.
Yasaklanma oranı rol bazlı değil, şampiyon genelidir: yasaklar roller belli olmadan yapılır, bu yüzden bir şampiyonun her rol satırında aynı değer görünür.
Önceki yamayla yapılan karşılaştırmalar 26.20'ye göre. O yamanın TR örneklemi 7.007 maçtı, yani daha küçük. Oyun istemcisinde bu yama 16.21 olarak görünüyor; Riot'un resmi adı 26.21. KR örneklemi 35.125 maç, TR örneklemi 28.931 maç.
Tüm şampiyonların güncel tablosu için GamerPapers LoL istatistik sayfasına bakabilirsin. Yama değişikliklerinin kaynağı Riot Games 26.21 yama notları.
Son güncelleme: 29 Ekim 2026, 12:18 TSİ (verinin hesaplandığı an). Örneklem: 64.056 dereceli maç.
Sıkça Sorulan Sorular
TR ve KR metası arasındaki en büyük fark hangi şampiyonda?
500+ maçlı şampiyonlar arasında TR lehine en büyük fark üst koridor Dr. Mundo'da (+5,7 puan). KR lehine en büyük fark alt koridor Vayne'de (-7,7 puan).
Vayne neden TR'de daha düşük kazanıyor?
Vayne TR'de %5,9, KR'de %1,5 oranında seçiliyor. Seçilme farkı büyük, ama bu veri kazanma farkının nedenini tek başına açıklamıyor.
Bu karşılaştırmada kaç maç var?
TR'de 28.931, KR'de 35.125 dereceli maç. İki sunucuda da en az 200 maçı olan 214 şampiyon ve rol eşleşmesi karşılaştırıldı.
Teemo orman neden öne çıkarılmıyor?
Teemo orman TR'de 254, KR'de 214 maç oynanmış. İkisi de 500'ün altında, bu yüzden yalnızca tabloda uyarıyla yer alıyor.
GamerPapers, Riot Games tarafından desteklenmez ve Riot Games'in ya da League of Legends'ın üretiminde veya yönetiminde yer alan kişilerin görüşlerini yansıtmaz. League of Legends ve Riot Games, Riot Games, Inc.'in ticari markalarıdır.
Sıkça sorulan sorular
Bu yazıda yanıtlanan sorular
Kaynaklar
Bu yazıda atıf yapılan dış bağlantılar
Bülten
Haftanın en önemli oyun haberleri, cuma sabahı e-postanda
Her cuma tek e-posta: haftanın en çok okunanları ve yeni yazılar. Spam yok, istediğin an çık.
LoL, TFT ve VALORANT sever bir oyun sever ve oyuncu. Mobil platformlarda ise tam bir Clash of clans hastası.


